Oblečení na snowboard

Co si obléct na snowboard?

Hlavní zásada pro oblečení na snowboard je – pohodlnost a účelnost! Není problém na první pohled od sebe rozeznat lyžaře a snowboardistu. Střihy bund a kalhot na snowboard jsou volnější a barvy pestřejší.

Typická je také několikavrstevnost oblečení:

Spodní vrstva oblečení na snowboard

Spodní vrstva oblečení na snowboard (termoprádlo, termotrička…) je ze savých prodyšných materiálů, které zajišťují, že tělo zůstane při jízdě na snowboardu v suchu.

Druhá vrstva oblečení na snowboard

Tato vrstva oblečení slouží především k tepelné izolaci při jízdě na snowboardu. Například mikina, fleesová bunda.

Třetí vrstva oblečení na snowboard

Poslední z vrstev oblečení na snowboard chrání jezdce před vlhkem a větrem. Nejvhodnějšími jsou nepromokavé a neprodyšné bundy, které zajistí, že budete i po celém dnu ježdění na snowboardu v teple a v suchu.

Bunda

Je důležité, aby byla bunda na snowboard odolná vůči vlhku a oděru, jelikož budete v kontaktu s mokrým sněhem a jinými nástrahami sjezdovky. Při výběru bundy na snowboard se zaměřte na tyto vlastnosti:

Nepromokavost (waterproof)

Pokud si budete kupovat bundu na snowboard, přesvědčte se, zda je opravdu nepromokavá. To, zda je bunda nepromokavá, určuje ISO norma. Jednotlivé normy stanovují, zda všechny účinnosti úprav dodávají textiliím nepromokavost. Test nepromokavosti bundy se dělá pomocí trubice vody a látky, ze které je bunda vyrobena. Daná trubice se položí na textilii a napustí se vodou. V době, kdy se na druhé straně látky začnou objevovat kapičky vody, se spočítá, kolik milimetrů vody zůstalo v trubici. Toto je pouze jeden z faktorů, které nepromokavost bund na snowboard určují. Důležitou roli hraje také to, zda jsou veškeré švy bundy na snowboard dokonale uzavřeny páskou a tudíž to, jestli je bunda na snowboard nepromokavá jako celek. Z toho vyplývá, že musejí být zakryty všechny zipy, nepromokavá textilie musí být našita po celé ploše bundy na snowboard a vnitřní vrstvy bundy na snowboard nesmějí absorbovat vodu. Aby byla bunda na snowboard nepromokavá, musí mít vodní sloupec minimálně v rozsahu 1.200 až 1.500 milimetrů. Velmi kvalitní bundy na snowboard mají odolnost až několik desítek metrů vodního sloupce. Například nová kolekce bund a kalhot na snowboard od Horsefeathers „Platinum 20k line“ má voděodolnost 20.000 milimetrů. S tímto číslem se tedy nemusíte vůbec bát, že byste promokli. Jednotlivé kolekce, ať už Platinum 20k, Diamond 15k, Sapphire 10k nebo Quartz 5k mají navíc nejen moderní střihy, ale i barvy. Díky nim se můžete sladit do různých barev, ale i se trochu odvázat a popustit uzdu fantazii a namixovat si o něco odvážnější outfit.

Odolnost vůči větru (windproof)

Je důležité, aby vámi vybraná bunda na snowboard byla odolná proti větru, ale současně, aby byla prodyšná zevnitř. Síla větru ovlivňuje teplotu uvnitř bundy na snowboard. Proto zvolte bundu na snowboard takovou, která je odolná vůči větru. Pokud má bunda na snowboard vysokou nepromokavost proti vodnímu sloupci, pak je zaručeno, že bude odolná i proti větru.

Prodyšnost (breathability)

Tělo neustále odvádí tekutiny. Při zvýšené fyzické aktivitě na snowboardu se z těla odpařuje mnohem více tekutin. Bunda na snowboard musí být proto prodyšná. Musí dýchat nejen přes speciálně vytvořené otvory a větrání, ale hlavně přes strukturu látky, ze které je bunda na snowboard vytvořena.

Design

Bunda na snowboard se vám musí líbit, ale také vám musí padnout její střih a velikost. Dnes je na trhu celá řada kolekcí od renomovaných značek, jako je například česká značka Horsefeathers.

Kalhoty

Přinášíme vám několik rad, kterých byste se mohli řídit při výběru kalhot na snowboard.

Kupte kalhoty na snowboard

Možná se vám nebude chtít investovat vyšší částku, abyste si koupili kalhoty na snowboard. Pokud na sjezdovku vyjdete v lyžařských nebo jiných outdoorový nepromokavých kalhotách, pak po dnu ježdění na snowboardu zjistíte, že to nebyla nejšťastnější volba. Několikrát spadnete na zadek, kolena a kalhoty se hned promočí. Kalhoty navlhnou a bude vám zima. Kupte si proto kvalitní nepromokavé kalhoty na snowboard a nemusíte se bát, že by promokly a vám pak byla zima. I po celodenním ježdění na snowboardu budete stále v suchu a teple.

Volný střih kalhot na snowboard

Celkově je oblečení na snowboard volné, takže se v něm cítíte pohodlně. Střih je volný, nohavice jsou široké, rozkrok je nízko. Toto všechno vám umožní pohodlné ježdění na snowboardu. Je to navíc i praktické pro ty, kteří na snowboardu pokročili a začali se pouštět do různých triků a skoků. Až si budete kalhoty na snowboard zkoušet, neměly by vás nikde škrtit, dřít nebo táhnout.

Nepromokavost kalhot na snowboard

Ze začátku než se na snowboardu pořádně rozjedete, budete hodně padat. Proto je důležité, aby byly kalhoty na snowboard nejen nepromokavé, ale také odolné vůči oděru. Některé kvalitnější kalhoty na snowboard jsou vypolstrované na místech, která budou při pádu nejvíce zatížena – oblast zadku a kolen. Toto zlepšení oceníte nejen vy, protože vás pády na snowboardu nebudou tolik bolet, ale i vaše kalhoty, které jsou tím pevnější a tím vám déle vydrží.

Do kalhot na snowboard investujte

Pokud budete na kalhotách na snowboard šetřit, budete hned po prvním dnu na sjezdovce po jízdě na snowboardu litovat. Levné kalhoty celodenní ježdění na snowboardu rozhodně nevydrží a hned se promočí. Investice do kalhot na snowboard například od Horsefeathers nebo Burton vám zaručí, že jízda na snowboardu bude pohodlná, ale také, že budou mít tyto kalhoty na snowboard vysokou míru nepromokavosti. Oblečení na snowboard od těchto značek je nejen velice funkční a zajišťuje kvalitu základních tří vlastností, které musí oblečení na snowboard mít: nepromokavost, odolnost vůči větru a prodyšnost, ale nabízí jezdcům na snowboardu i možnost vybrat si z široké nabídky oblečení na snowboard, různých střihů i barev, ve kterém budou vypadat stylově.

Čepice na snowboard a helmy na snowboard

Většina tepla uniká z těla hlavou, proto je důležité na snowboard zvolit vhodnou pokrývku hlavy. Čepice brání úniku tepla. Dnes se vyrábí celá řada čepic z různých materiálů, které nejen odvádějí pot, ale jsou i hezkým módním doplňkem na snowboard. Helma na snowboard vás ochrání před případným zraněním hlavy. Ačkoliv je samozřejmě lepší snažit se možnému zranění vyhýbat rozumnou jízdou na snowboardu, helma na snowboard je pojistka, kterou byste měli brát všichni v potaz. Navíc výrobci helem na snowboard nabízejí širokou škálu tvaru a barev, takže si vybere každý. Mezi helmou na lyže a na snowboard není žádný funkční rozdíl. Jsou jiné pouze v designu.

Rukavice

Rukavice na snowboard jsou vyrobeny ze silnějšího materiálu, který je především voděodolný. Jelikož se během jízdy na snowboardu budete často dotýkat sněhu a ledu, je potřeba, aby rukavice na snowboard vaše ruce nejen chránily, ale aby byly také odolné proti promočení a oděru. Mnoho pádů při jízdě na snowboardu končí na zápěstí, proto mají některé rukavice na snowboard speciální výztuhu zápěstí a zpevněnou dlaň.Snowboardy | Snowboard komplety | Snowboard shop | Snowboard komplety | Snowboard komplet | Snowboardy | Snowboard komplety | Snowboard komplety | Fitness Frýdek-Místek | BoardWEB.ic.cz | Odkazy |