|
Vázání na snowboardVázání na snowboard pevně spojuje snowboard a boty na snowboard. Spojení snowboardu a bot na snowboard musí být sice pevné, ale na druhou stranu je potřeba, aby bylo také jednoduše nastavitelné a uvolnitelné. V dnešní době se setkáte se dvěma základními typy vázání na snowboard. Jedním z nich je freestylové, neboli měkké vázání na snowboard, a tím druhým je deskové, neboli tvrdé vázání na snowboard. Freestylové vázání na snowboard se vyrábí především z plastu, aby bylo více pružné. Freestyle vázání na snowboard je dvoupřezkové. Přezky a ostatní doplňky měkkého vázání na snowboard jsou vyrobeny z kovu. Důvodem je snaha předejít únavě materiálu a zajistit tak delší životnost tohoto typu vázání na snowboard. Typy vázání na snowboard: Měkké vázání na snowboardObyčejné měkké vázání na snowboard je vyrobeno z plastu. Tento typ vázání na snowboard je dvoupřezkový a tyto přední přezky jsou vyrobeny z plastu. Vzadu má toto vázání na snowboard pevnou opěrku pro patu, která zpevňuje nohu a obepíná ji až k lýtku. Obyčejné měkké vázání na snowboard umožňuje vysokou míru pohybu ve směru dopředu a do stran. Tento typ vázání na snowboard se kombinuje s freestyle snowboardem nebo s freeride snowboardem. Doporučujeme jej začínajícím snowboardistů a pak těm pokročilým, kteří zkoušejí různé skoky a triky. Výhody měkkého vázání na snowboard:
Nevýhody obyčejného měkkého vázání na snowboard
Měkké Flow vázání na snowboardMěkké flow vázání na snowboard je dodáváno výhradně od firmy Flow, která se specializuje na vybavení a oblečení na snowboard. Toto vázání na snowboard je podobné měkkému freestyle typu vázání na snowboard. Odlišnost spočívá v odklopné patě vázání na snowboard, díky níž se bota na snowboard vkládá do vázání na snowboard zezadu. Tento typ vázání na snowboard je zepředu vybaven širokým polstrovaným pásem, který obepíná botu na snowboard. Nasazení snowboardových bot do flow vázání na snowboard je mnohem rychlejší než u klasického typu vázání na snowboard. To mu ale v žádném případě neubírá na kvalitě. Naopak, ještě ušetříte čas při zdlouhavém nastavení klasického vázání na snowboard hned po jeho koupi. Výhody měkkého flow vázání na snowboard:
Nevýhody měkkého flow vázání na snowboard:
Tvrdé vázání na snowboard, tzv. deskovéBota na snowboard je v tvrdém vázání na snowboard upevněna v kovové sponě (obroučce) a v místech špičky uchycena přezkou. Deskové vázání na snowboard se kombinuje pouze s tvrdými botami na snowboard. Spojení je velmi pevné. Proto je přenášení váhy na snowboardu velmi dynamické. Spojení tvrdého vázání na snowboard s alpine snowboardem je vhodné k alpským disciplínám a k slalomu na tvrdém sněhu. Výhody tvrdého vázání na snowboard:
Nevýhody tvrdého vázání na snowboard:
Tvrdé step-in vázání na snowboardTvrdé step-in vázání na snowboard je velmi podobné deskovému typu vázání na snowboard. Kovová spona (obroučka) však neobepíná botu na snowboard, ale bota na snowboard se zaklapne do otvorů k tomu určených. Ovšem toto všechno platí pouze při ideálních podmínkách. Pokud se do systému dostane sníh, který v něm později zamrzne, je obsluha těžší a někdy nemůžete botu na snowboard do vázání na snowboard zacvaknout. Nejvhodnější boty na snowboard k tomuto typu vázání na snowboard jsou speciální tvrdé boty na snowboard. Speciální měkké boty na snowboard, které používají někteří jezdci, nedoporučujeme, jelikož vás omezují při chůzi, jsou těžké a často se rozbíjejí. Jezdec si u step-in vázání vybere ze dvou druhů zapínání:
Využívá princip páky, na kterém je založen systém zápatky.
Botu na snowboard vsunete do vázání na snowboard a systém step-in ji automaticky uchytí. Výhody tvrdého step-in vázání na snowboard:
Nevýhody tvrdého step-in vázání na snowboard:
Více o vázání na snowboard:Vázání na snowboard (přehled) |