Snowboard

Snowboard je prkno speciálně vytvořené pro jízdu po sněhu (podobně, jako v historii byly tzv. lyže), resp. ke sportovnímu vyžití zvané snowboarding. Snowboard je nejdůležitější částí vybavení pro provozování snowboardingu. V dnešní době existuje několik stylů snowboardu: freestyle snowboard, freeride snowboard a alpine snowboard.

Freestyle snowboard

freestyle snowboard Freestyle snowboard je nejrozšířenějším a nejoblíbenějším typem snowboardu. Tento snowboard je zcela symetrický, tzn. snowboard není směrový a má stejný tvar špičky a patky. Umístění vázání je obvykle zcela uprostřed nebo jen mírně posunuté k patce snowboardu. Obvykle lze nastavit vázání oběma způsoby zvolením daných insertů snowboardu.

Snowboard tedy poskytuje stejný komfort jak pro jízdu na svou stranu, tak pro jízdu na switch. Snowboard je tedy vhodný pro triky, skoky, jízdu v parku, či po sjezdovce. Pro freestyle snowboard se vždy používá měkké vázání na snowboard a měkké boty na snowboard.

Freeride snowboard

freeride snowboard Tento snowboard je řekněme univerzální. Užívá se hlavně pro jízdu ve volném terénu, pro tzv. freeriding. Pokud se rozhodnete koupit si freeride snowboard, jeho velikost musí být větší než klasický freestyle snowboard. Vázání posuňte tak o 5-15 centimetrů od středu směrem ke špičce.

Speciální a stále více oblíbenou verzí freeride snowboardu je splitboard. Jednoduše se dá říci, že jsou to dvě spojené lyže, které je možno kdykoliv dle potřeby rozdělit. Pak může jezdec na split snowboardu chodit lehce do kopce nebo se brodit hlubokými závějemi sněhu.


Alpine snowboard

S alpine snowboardem vyrazte na upravenou sjezdovku nebo na slalomovou trať. Designově se tento typ snowboardu liší hned na první pohled. Celkově je snowboard užší než freestyle snowboard i než freeride snowboard. Špička snowboardu je více zakulacená než patka, která působí poněkud uřízle. Apline snowboard se kombinuje pouze s tvrdými botami na snowboard a s tvrdým vázáním na snowboard. alpine snowboard

Freestyle snowboard a jeho délka

Freestyle snowboard se nejčastěji vyrábí v délce od 120 do 170 centimetrů. Kratší délka snowboardu je spíše pro děti a pro snowboardisty s nižší hmotností váhy. Dospělý člověk by měl sáhnout pro delší snowboard. Nejvíce prodávanou velikostí freestyle snowboardu je délka 150 až 165 centimetrů.

Nejoptimálnější délka pro snowboard je od země po bradu, maximálně po nos snowboardisty. Platí také pravidlo, že těžší snowboardista si zvolí delší prkno (přibližně o pár, maximálně však o 5 centimetrů) a lehčí jezdec na snowboardu naopak sáhne po snowboardu, který je kratší. Ptáte se, jaký je pro to důvod? Při jízdě v oblouku musíte vynaložit jistou sílu, aby se snowboard správně prohnul. Čím delší je snowboard, tím je složitější ho prohnout a musíte tedy vynaložit větší sílu.

Freestyle snowboard a jeho šířka

Šířka snowboardu je nejvíce ovlivněna velikostí nohy snowboardisty než čímkoliv jiným. Pokud má jezdec na snowboardu větší nohu, zvolí si širší snowboard. Všichni ostatní si vyberou šířku prkna podle sebe a nemusejí se řídit žádnými pravidly, jelikož jízda na snowboardu spočívá v přenášení váhy na hranách a nezáleží tedy, jak je snowboard široký.

Pokud si snowboardista vybere větší délku snowboardu, často se stane, že je označeno slovem „wide“. To znamená, že je snowboard širší. Počítá se totiž s tím, že pokud je člověk vysoký, má i větší nohu. Pokud ovšem chcete přeci jen kratší snowboard a máte větší nohy, není problém. I kratší snowboardy se vyrábějí v provedení „wide“, ale hůře se shánějí.

Hrany na snowboardu

Hrany jsou důležité, abyste mohli na sjezdovce nebo jinde v terénu pořadně řezat zatáčky a vytáčet správně oblouky. Bez hran byste si moc nezajezdili.

Inserty snowboardu

Snowboard je automaticky vybaven tzv. inserty, do kterých se vsunou šrouby vázání na snowboard a poté se zašroubují, čímž se k sobě upevní vázání na snowboard a snowboard. Oproti lyžím tedy nemusíte do snowboardu vrtat.

Vrchní vrstva

Vrchní vrstva snowboardu, neboli tops sheet, slouží především jako ochrana všech vrstev, které jsou pod ní. Její důležitost ale vidí většina snowboardistů v potisku, který na ní je. Design totiž hraje významnou roli při výběru snowboardu. Některé firmy, které se zaměřují na vývoj snowboardů, vyrábějí vrchní vrstvu z takových materiálů, které pomáhají tlumit vibrace. snowboardSnowboardy | Snowboard komplety | Snowboard shop | Snowboard komplety | Snowboard komplet | Snowboardy | Snowboard komplety | Snowboard komplety | Fitness Frýdek-Místek | BoardWEB.ic.cz | Odkazy |